Bialskie Siodło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przełęcz Bialskie Siodło
Ilustracja
Widok na przełęcz ze wzniesienia Brusek. W głębi wzniesienie Postawna a na ostatnim planie widoczny Śnieżnik.
Państwo

 Polska
 Czechy

Wysokość

1100 m n.p.m.

Pasmo

Góry Bialskie

Sąsiednie szczyty

Brusek i Postawna, Travná hora

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Bialskie Siodło”
Ziemia50°13′27,62″N 17°01′10,80″E/50,224339 17,019667

Przełęcz Bialskie Siodłoprzełęcz na wysokości 1100 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz, położona na granicy polsko-czeskiej, w południowo-wschodniej części Gór Bialskich w Sudetach Wschodnich, około (5,6) km, na południowy wschód od wioski Bielice.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to mało znacząca przełęcz górska na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Przełęcz stanowi wyraźne, szerokie siodło płytko wcinające się w podłoże z skał metamorficznych, łupków łyszczykowych i gnejsów gierałtowskich, między wzniesienia Brusek po północno-wschodniej stronie i wzniesienia Postawna, Travná hora po południowo-zachodniej stronie,wznoszących się w grzbiecie odchodzącym na południowy zachód od Smrka. Przełęcz charakteryzuje się obszerną prawie poziomą powierzchnią oraz łagodnymi symetrycznymi zboczami i stromymi podejściami schodzącymi w kierunku dolin. Najbliższe otoczenie przełęczy zajmuje niewielka słabo zalesiona polana porośnięta borówką brusznicą i borówką czarną. W obrębie przełęczy rosną skarłowaciałe resztki pierwotnego lasu świerkowego. Niższe partie przełęczy porasta w większości naturalny las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych a w partiach szczytowych regla górnego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz nie jest oznakowana i do przełęczy nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.

Poniżej szczytu po czeskiej stronie prowadzi szlak turystyczny:

  • szlak turystyczny zielony zielony –szlak turystyczny prowadzący z czeskiej miejscowości Branná, przechodzi wschodnim zboczem w odległości około 400 metrów od wierzchołka.
  • Do przełęczy dochodzi się wzdłuż granicy państwa, wąskim pasem pozbawionym drzew od strony Przełęczy u Trzech Granic, lub leśną ścieżką od strony czeskiej od zielonego i niebieskiego szlaku turystycznego.
  • Przełęcz położona jest na płaskim słabo zalesionym terenie i nie stanowi punktu widokowego.
  • W bliskiej odległości od najniższego punktu przełęczy stoi słupek graniczny nr III/44/6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]